Meritum - Szcz

Meritum - Singiel

Meritum - Meritum
 
 
MERITUM


Grupę tworzą muzycy związani z warszawską sceną niezależną i jazzową. Zespół powstał już w roku 2001, ale aktualny skład ustalił się pod koniec 2002 roku. Ich muzyka często kojarzona z energetycznym "klezmer jazzem", łączy jednak różne style i konwencje muzyczne w poszukiwaniu piękna i rzeczywistego sensu, czyli muzycznego Meritum. Zespół gra swoje autorskie kompozycje, w których akustyczne brzmienie kwartetu (fortepian, klarnet, gitara basowa, perkusja) wzbogacone zostaje przez dźwięki konkretne, field-recording oraz skrecze dj Lenara. W ich muzyce słychać zarówno wolność improwizacji, zabawę konwencją jak i kompozycyjno-aranżacyjną precyzję. Jest tu wiele radości, szaleństwa, ale także smutku i nostalgii – co czyni utwory Meritum zaskakującymi, uniwersalnymi.

Występowali między innymi na pierwszej oraz czwartej edycji festiwalu WUJ-ek (Warszawski Underground Jazzowy), na Mironaliach 2002 oraz w ramach Warsaw Summer Jazz Days 2003. Grali we wszystkich, najważniejszych klubach jazzowych w Polsce. W sierpniu 2003 zespół zrealizował trasę koncertową w Norwegii północnej, wystąpił miedzy innymi w Bodo oraz w MoiRana. W kwietniu 2004 Meritum wzięło udział w festiwalu "Nowa Tradycja" organizowanym przez Polskie Radio. Zespół ma na koncie debiutancki album wydany nakładem wytwórni Lado Abc (www.ladoabc.com) oraz mini-płytę "Single Live". W kwietniu 2006 miała miejsce premiera drugiego albumu długogrającego o nazwie "Szcz". Z najnowszym materiałem zespół koncertuje min. na festiwalu "Terra Polska" w Berlinie, "Fete de la Musik" w Paryżu oraz na słynnym "Święcie Kina Niemego" organizowanym przez Filmotekę Narodową. Muzyka Meritum staje się teraz bardziej zdecydowana, drapieżna i energiczna. Jednak jej specyficzna melodyka, starannie dopracowane aranżacje oraz spontaniczność wykonań tworzą niezwykle oryginalny styl oraz język muzyczny zespołu.


Paweł Szamburski - klarnecista, muzyk improwizujący. Jest założycielem i liderem zespołu "Meritum". Udziela się w wielu projektach muzycznych - miedzy innymi: Tupika, Cukunft, o.Grandier, Sztetlach. Znany ze współpracy z Galimadjazem, prowadzi także autorski cykl imprez z muzyką improwizowaną "Djazzpora". Grał lub współpracował z takimi artystami jak: Patryk Zakrocki, Macio Moretti, Tomasz Stańko, Mikołaj Trzaska, Noel Akchote, Pavel Fajt, Raphael Rogiński, Tomasz Duda, Bartosz Weber, Kuba Kossak, Sebastian Wypych, Michał Górczyński, Josquen Roset, Norbullo, Dj Lenar, Dj Dfc, Dj Olive i wielu innych.

Tomasz Bandyra - basista, twórca projektu Bindu Duo, a także punk-rockowego Podzespołu; od wielu lat związany ze sceną Galimadjaz.

Karol Maśluszczak - pianista, związany z warszawską sceną jazzową i niezależną. Udzielał się na wielu Djazzporach i Galimadjazach.

Roman Ślefarski - perkusista, aktor, absolwent warszawskiej szkoły jazzowej na Bednarskiej. Współpracuje z wieloma formacjami grającymi klasyczny jazz.

Dj Lenar - związany z cyklicznymi projektami Sofa, Galimadjaz, Djazzpora oraz Bauagan. Wraz z Dj DFC prowadzi imprezę "Dekonstrukcje" gdzie rozwija swoje umiejętności turntablistyczne.


B i o g r a f i a:

Zespół Meritum został powołany do życia przez Pawła Szamburskiego latem 2001 roku. W pierwszym składzie pojawił się Tomasz Bandyra grający na gitarze basowej, Patryk Zakrocki na gitarze elektrycznej oraz Rafał Listopad na perkusji. Początkowo Meritum próbowało łączyć akustyczny hip-hop oraz instrumentalną muzykę jazzową, jednak wkrótce idea zespołu zaczęła się przekształcać, pojawiły się nowe inspiracje, nowe pomysły, a muzyka stawała się coraz bardziej skomplikowana i głęboka. Ambicje oraz możliwości techniczne rosły więc i skład musiał ulec zmianie. Do zespołu doszedł Karol Maśluszczak na pianinie elektrycznym, Dj D-Art., wkrótce po nim Dj Lenar i w końcu Łukasz Moskal, który grając niezwykle dynamiczne bębny, rozwinął rytmiczne możliwości grupy. W 2002 roku opracowany był pierwszy repertuar, kilka dojrzałych kompozycji. Meritum występowało w jazzowych klubach stolicy, na wernisażach artystycznych, na imprezach z muzyką improwizowaną - "Djazzpora". Gdy w 2003 roku zespół miał wystąpić w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, a perkusista Łukasz Moskal koncertował w tym czasie z Justyną Steczkowską – potrzebne było zastępstwo. Pojawił się Roman Ślefarski, który zauroczył wszystkich swoim wyczuciem muzycznym i osobowością. Tak ustalił się ostateczny skład Meritum. Zespół pojechał w trasę koncertową po północnej Norwegii, grał za kołem podbiegunowym w miejscowości Bodo oraz Mo i Rana. Niedługo potem powstała pierwsza płyta długogrająca wydana nakładem wytwórni Lado Abc. Muzyka Meritum zagościła między innymi w Gdyni, Poznaniu, Olecku, Toruniu, Pszczynie, Raciborzu, Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi i Gdańsku.

21 kwietnia 2006 ukazała się ich druga płyta "Szcz" w wytwórni Lado Abc. Meritum cały czas zmienia się i dojrzewa, muzycy pracują nad rozwinięciem możliwości kolektywnej improwizacji, utwory mają teraz bardziej drapieżny charakter, więcej tu wolności w podejściu do ustalonych aranżacji i kompozycji. Na "Szcz" pojawili się również goście – wirtuozi swoich instrumentów – Raphael Rogiński na gitarze elektrycznej oraz Tomasz Duda na saksofonach i flecie. Płyta zawiera dwanaście najnowszych hitów, pięknie zagranych i nagranych w studiu LadoAbc przez Tomka Dudę, który zmiksował wszystko i zmasterowal cudownie.

Jednak to nie koniec w wakacje wytężone głowy chłopców z Meritum siadają i myślą nad nowym materiałem, nowym podejściem, nowymi brzmieniami i nowym życiem bendu. Teraz pora na rozbuchane zaskakująco piękne melodie i karkołomną radość grania!


pobierz archiwum koncertów grupy